Jesteś tutaj: Start / Chata Mlądzka

Chata Mlądzka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

                                                                       Chata Mlądzka

                Izba Regionalna

KULTURA LUDOWA REGIONU KOŁBIELSKIEGO

Do lat 60-tych XXw. na terenie powiatu otwockiego istniały dwa ośrodki folkloru i kultury ludowej: Powiśle garwolińsko-otwockie i region kołbielski.

Powiśle garwolińsko-otwockie słynęło dawniej z ośrodków garncarskich i wikliniarskich. Niestety, ani rzemiosło , ani tamtejsze stroje nie zachowały się do dnia dzisiejszego.

Ciągle żywą kulturę ludową można natomiast odnaleźć w regonie kołbielskim. Region ten obejmuje swoim zasięgiem wsie w dolinie Świdra pomiędzy Wolą Karczewską i Dłużewem. Na północy sięga po Mińsk Mazowiecki i Siennicę, na południu zaś po Regut i Zabieżki.

Dawne sprzętyKuchnia

Region kołbielski dawniej słynął z szeroko rozwiniętego tkactwa. W większości domów tkano materiały na ubrania, chodniki i narzuty. Dziś sztuka ta nie jest już tak popularna, ale nadal można spotkać kobiety, które wykonują tradycyjne stroje kołbielskie. Strojów tych używają głównie zespoły regionalne, choć zdarza się , że noszą je także starsze mieszkanki regionu głównie w niedziele i święta religijne ( przede wszystkim w czasie procesji na Uroczystość Bożego Ciała).

Na omawianym obszarze można jeszcze spotkać stare, drewniane chałupy, niektóre kryte strzechą. Powszechne były tu zagrody na planie kwadratu bądź

prostokąta, z osobno stojącymi budynkami. Domy mieszkalne budowano frontem do drogi, natomiast zabudowania gospodarcze w głębi podwórza. Chaty były jednotraktowe i szerokofrontowe, z równą ilością izb po każdej stronie sieni. Belki ścianlączone były w tzw. jaskółczy ogon. Dachy często miały formę naczółkową, ale można spotkać również dachy czterospadowe ze schodkowanymi narożnicami oraz dwuspadowe z naczółkiem.

Jesienią 2006 roku z inicjatywy dyrektora Otwockiego Centrum Kultury i zaangażowaniu pracowników powstała na terenie obiektu Klub Mlądz w Mlądzu przy ulicy Majowej 202 rekonstrukcja chaty wiejskiej. Chata mlądzka jest tylko namiastką oryginalnej chaty ze względu na swoje skromne wymiary. Niemniej jednak została bardzo precyzyjnie zagospodarowana, przybliżajac dawny charakter wnetrza chaty wiejskiej.W chacie zostały zgromadzone eksponaty, które kiedyś były używane w życiu codziennym.